Vos atmerkėte akis ir, atrodo, nors miegojote puikiai, žvelgdami į veidrodį matote, kad akys paraudusios, apsiblausiusios, niežti ir peršti? Ir bėgant dienai situacija tik prastėja: akys sausos, o kassyk mirktelėjus jausmas toks, tarsi jose būtų smėlio, arba – dar blogiau, nespėjate šluostyti vis ištrykštančių ašarų.
Tokia savijauta pasiskųsti dažnai gali tie, kurie atėjusį pavasarį pirmiausia pajunta suaktyvėjusia sezonine alergija. Visgi nebūtinai alergenai kalti, kad į pasaulį tenka žvelgti prisimerkus ir pro paraudusias, skaudančias akis. Neretai ilgos valandos, praleistos prie kompiuterio, vėjuoti ir sausi orai, pasikeitęs klimatas gali tapti priežastimi, kodėl vis daugiau žmonių skundžiasi sausomis, perštinčiomis ir ašarojančiomis akimis.
Antplūdį tų, kurie susiduria su sausų akių sindromu ir prašo pagalbos, pavasariop pastebi ir gydytojai oftalmologai. Jie pirmiausia stengiasi išsiaiškinti, ar pacientai padarė viską, ką galėjo, kad pagelbėtų savo regėjimui, mat nebūtina išsyk griebtis medicinos priemonių siekiant susigrąžinti gerą savijautą.
Kas gali padėti akims?
Viena pagrindinių priežasčių, kodėl akys ima perštėti, parausta ir ašaroja, yra paprasčiausias drėgmės trūkumas. Oftalmologai akcentuoja, kad taip, kaip ir oda, taip ir akys – jeigu negaunama pakankamai drėgmės arba natūralios ašaros greitai išgaruoja, galima pajusti minėtus pirmuosius sausų akių sindromo požymius.
Tad ką gi daryti? Pirmiausia, sako gydytojai, reikėtų išgerti užtektiną kiekį vandens. Jei organizme jo netrūks, lengviau bus ir akims. Paprasčiausias būdas suskaičiuoti, kiek skysčių per dieną reikia, yra numatyti, jog kiekvienam kūno svorio kilogramui reikia 30 ml vandens. Pavyzdžiui, 70 kg sverianti moteris turi išgerti 2,1 l vandens per dieną.
Jei tenka dirbti įsmeigus žvilgsnį į kompiuterio ekraną, pasinaudokite 20–6–20 taisykle. Ji reiškia, kad kas 20 minučių turite nukreipti žvilgsnį į 6 metrų nuo jūsų atstumu esantį objektą ir pasižiūrėti į jį 20 sekundžių. Tai leis nepersitempti akims ir neišsausėti. Be to, mirksėkite! Įprastai žmogus mirksi 15–20 kartų per minutę – jei darote tą rečiau, turėtumėte susirūpinti, nes mirksėjimas padeda išlaikyti natūralią akių drėgmę.
Oftalmologai pataria ir papildyti mitybą reikiamomis medžiagomis, pasižyminčiomis antioksidaciniu poveikiu (pavyzdžiui, mėlynėmis ir žaliosiomis lapinėmis daržovėmis) , o taip pat nepamiršti akinių nuo saulės, kurie ne šiaip stiliaus detalė, bet leidžia apsaugoti akis nuo per ryškios šviesos bei vėjo. Galiausiai, jei pajutote, kad akys sausos, drėkinkite patalpas, kuriose būnate, namus – užteks pusdienio ir akys pasijus geriau.
Kai įprasti būdai negelbėja
Visgi ne visada paprastos kasdienės priemonės gali padėti: neretai akims jau būna pakenkta ir tenka taikstytis su pasekmėmis. Juk ne visais atvejais įmanoma sudrėkinti aplinkos orą, pavyzdžiui, biure, ne visad pavyksta išvengti orų kaitos pasekmių ar sutrumpinti darbo prie kompiuterio ekrano valandas. Galop, kartais nemalonius pojūčius dėl sausų akių atneša ir vartojami vaistai, ir hormoniniai pokyčiai, ir nešiojami kontaktiniai lęšiai.
Kai natūralių priemonių neužtenka, medikai rekomenduoja išbandyti pagalbai skirtas medicinos priemones – specialius akių lašus, tokius kaip „SafloHyal“. Šie lašai sukurti taip, kad slopintų uždegimą ir palengvintų nemalonius išsausėjusių akių sukeliamus pojūčius.
Tokios priemonės leidžia atkurti drėgmės balansą akyse ir yra tinkamos suaugusiems bei vaikams, kai akių paviršius yra uždegiminės būklės. „SafloHyal“ pasižymi priešuždegiminiu, uždegimo procesą slopinančiu, poveikiu, todėl tinka, kai akyse juntamas diskomfortas, juntami su blefaritu ir konjunktyvitu susiję simptomai, kaip kad niežėjimas, paraudimas, jausmas, tarsi akyse yra svetimkūnis.
Tokių medicinos priemonių kaip „SafloHyal“ akių lašai sudėtyje yra temperatūrai jautraus kopolimero, kuris patekęs į akis sudaro gelį. Pastarasis ilgam sudrėkina akis, o jo tepamasis poveikis palengvina visus nemalonius pojūčius akyse. Be to, lašų sudėtyje yra hialurono rūgšties natrio druska – natūrali medžiaga, leidžianti išlaikyti drėgmę akyse, bei enoksolono gliukuronidas – augalinės kilmės junginys, mažinantis akių uždegimą, skausmą, sudirgimą.
Svarbu atkreipti dėmesį, kad pasirinkta medicinos priemonė būtų patogiai dozuojama. Juk akys ir taip itin jautrios, o kai jas skauda, jos peršti ir ašaroja ar net sunku išbūti atsimerkus, mažiausiai norisi ilgai taikytis, kad būtų įlašintas reikiamas priemonės kiekis, ar kad lašai patektų į akis, o ne pasipiltų ant veido. „SafloHyal“ akių lašai turi pažangią dozavimo technologiją, todėl medicinos priemonė gali būti naudojama steriliai, lengvai ir be papildomų rūpesčių.
Papildomą dėmesį į išsirinktą pagalbos priemonę atkreipti turi tie, kurie nešioja kontaktinius lęšius, mat svarbu, kad akių lašai jiems nekenktų ir jų nepažeistų. Tokie akių lašai, kaip „SafloHyal“, puikiai tinka kontaktinių lęšių nešiotojams ir yra visiškai saugūs naudoti net kelis kartus per dieną.
Kai kamuoja alergija
Dažnai pavasarėjant raudonomis, skaudančiomis, sausomis arba itin ašarojančiomis akimis skundžiasi alergiški žmonės. Alergenai sudirgina akis ir sukelia nemalonias reakcijas, kurias nuraminti nėra paprasta. Situaciją apsunkina ir tai, kad kitaip nei įprastais atvejais, numalšinti akių diskomfortą kai šį sukelia alergijos, ne taip paprasta. Sezoninė alergija, pavyzdžiui, augalų žiedadulkėms, gali testis net kelias savaites, tad apsiginkluoti pagelbėti galinčiomis priemonėmis tenka ilgam.
Ypač sudėtinga, kai sezoninės alergijos kamuoja mažiausius. Neretai kai skauda akis, nepadeda jokie prašymai neliesti ir netrinti akių. Blogiausia, kad nuolat trinant jau ir taip skaudančias akis, jas lengva užkrėsti, pažeisti ir susidurti su naujais rūpesčiais.
Laimei, „SafloHyal“ akių lašai tinkami ir sezoninių alergijų atveju, o svarbiausia, kad juos galima vartoti ne tik suaugusiems, bet ir vaikams. Gydytojai oftalmologai pastebi, kad tokių lašų ne tiek daug: skaidant informacinius lapelius paaiškėja, kad ne viena rinkoje esanti medicinos priemonė vaikams tiesiog netinkama.
Kadangi „SafloHyal“ sudėtyje nėra kenksmingų sudedamųjų dalių, akių lašai yra saugūs vaikams ir tinkami tais atvejais, kai akys išsausėja, parausta ir skauda ar vaiką kamuojama alerginis, bakterinis ar virusinis konjunktyvitas. Svarbu ir tai, kad „Saflo Hyal“ kitaip nei dalis priešuždegiminio poveikio akių lašų yra saugūs naudoti ilgą laiką ir neturi šalutinių poveikių, nepadidina akispūdžio ir nesukelia antrinės kataraktos formavimosi.
Svarbiausia, kad pajutę nemalonius pojūčius akyse, į juos nenumotumėte ranka. Kai susirūpinama ir priemonių imamasi laiku, tikina akių ligų gydytojai, galima išvengti gerokai didesnių problemų ateityje.